Auta na prąd

Posted · Add Comment

Jeszcze kilkanaście lat temu elektromobilność była owiana pewną tajemnicą, były oczywiście firmy, które starały się przebić z ofertą samochodów elektrycznych już kilkadziesiąt lat temu, jednak barierą zawsze były … drogie baterie. Dziś gdy ich cena spadła o niemal 80 procent a wydajność kilkunastokrotnie wzrosła temat staje się coraz bardziej aktualny. Już nie tylko Tesla produkuje samochody na prąd, do swojej oferty samochody zasilane energią z akumulatorów, wprowadza także Volkswagen i wiele innych marek. Czasem mam wrażenie, że po prostu wstyd nie posiadać w ofercie tego typu pojazdów.   

                   Oprócz wysokiej ceny niemal od zawsze problemem był także zasięg takich pojazdów, dziś wiemy że rośnie on niemal w oczach. To właśnie Volkswagen wprowadził niedawno do oferty ID3, który ma być alternatywą dla golfa z silnikiem diesla i co ciekawe ma kosztować tyle samo! Co z zasięgiem? Teoretycznie taki samochód będzie mógł przejechać nawet 550 kilometrów na jednym ładowaniu, co oczywiście w praktyce może okazać się niemożliwe, jednak nawet biorąc pod uwagę 400 kilometrów, można już mówić o pewnym sukcesie. Jadąc nad Bałtyk, ze Śląska, będziemy zmuszeni do jednego ładowania baterii w drodze, a biorąc pod uwagę szybkie ładowanie, może okazać się to kusząca oferta. 

                   Czy my mieszkańcy Śląska interesujemy się elektromobilnością? Jak wynika z ostatnio przeprowadzonych badań Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, możliwość zakupu auta na prąd deklaruje aż 17 procent kierowców, co w porównaniu z minionym rokiem oznacza wzrost o około 5 procent. Jeśli będziemy stale obserwowali wzrost na podobnym poziomie, a rząd wprowadzi w końcu zapowiadane realne korzyści dla właścicieli aut elektrycznych, to możemy mieć prawdziwy boom na śląskich drogach. 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o