Ekonomiczne podróżowanie

Posted · Add Comment

        Minęły już dawno czasy gdy za litr paliwa płaciliśmy 2 złote, obecnie ceny benzyny, czy diesla oscylują w granicach 5 – 5,50 złotych za litr. Nowoczesne samochody oczywiście zapewniają mniejsze zużycie paliwa, są jednak sposoby, które mogą w znaczący sposób jeszcze obniżyć ten poziom. Ekologia i ekonomia to klucz do sukcesu, sprawdźmy zatem c mo wpływ na ilość spalanego paliwa przez nasz pojazd: 

  1. Opory toczenia – regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach. Proszę sobie wyobrazić, że już przy spadku atmosfer na poziomie  0,3 bara, możemy zwiększyć konsumpcję silnika o 3 procent! Tu ważny jest także dobór odpowiednich opon – producenci prześcigają się wręcz w produkcji ogumienia zapewniającego mniejsze opory toczenia, a to również ma wpływ na ostateczny wynik. 
  2. Filtr powietrza – każdy silnik, bez względu na to czy benzynowy, czy diesla musi mieć “czym oddychać”. Mechanicy zwracają uwagę na częste zaniedbanie tego punktu, tymczasem jak wskazują specjaliści może to prowadzić do znaczącego wzrostu paliwa. Zakłada się, że najlepiej wymieniać filtr raz do roku, a biorąc pod uwagę śląskie warunki, powinniśmy robić to nawet dwa razy do roku. 
  3. Waga pojazdu – o ile nie jesteśmy w stanie ograniczyć masy własnej samego auta, to wagę przewożonych niepotrzebnie przedmiotów już tak! Warto przejrzeć zawartość bagażnika, czy czasem nie przewozimy zbyt wiele niepotrzebnych rzeczy. 
  4. Ekonomia poruszania – klimatyzacja, zbyt wysokie obroty – to wszystko może mieć również wpływ na ostateczny wynik. Pamiętajmy również by na przykład w korku, czy czekając na otwarcie szlabanów wyłączyć silnik, który przecież pracuje w tym czasie niepotrzebnie. 

Stosując się do tych wszystkich podpowiedzi możemy ograniczyć zapotrzebowanie naszego pojazdu w paliwo nawet o 20 procent, co oznacza że przy zużyciu 10 litrów oszczędzamy 2 litry paliwa. Po przejechaniu 500km, mamy gratis 100km, a to chyba znaczna oszczędność?

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o